Hello Hydrangea + The Crafter's Box

Hi Friends!

I'm so excited to announce that I have partnered with The Crafter's Box to create a unique kit. The Crafter's Box is a subscription service that creates monthly craft projects with all kinds of artists. For my kit, I am teaching one of my favorite weaving techniques, called Pibione. You can see why I love it below!

Scroll down to sign up!

hello hydrangea the crafters box

WHAT YOU GET

You can only sign up for my box between August 10-20th (2018). Boxes ship the first week of September, after The Crafter's Box team tirelessly assembles them all by hand! Each box is $65... which is INSANE for the amount of high-quality materials you will receive in my kit. 

You will get

- Large loom (18x24")

- ALL the yarn (warp string,  hand-dyed indigo, hand-spun chunky merino and fringe)

- Pick up stick

- Dowel to hang

- Weaving needle

- Complete class where I show you this technique, step by step

hello hydrangea the crafters box

If you haven't signed up for The Crafter's Box yet, THIS is the perfect box to do it. If you haven't tried weaving yet, THIS is the perfect time to try. Even if you've mildly thought 'weaving kindof looks like fun...' before, THIS is the sign you need to try the beautiful craft. $65 is such a great deal. You will create a gorgeous project and in the end you have everything you need to continue weaving. You wouldn't even be able to buy the handmade core-spun yarn alone for that price!

EXCLUSIVE: 20% OFF MY OTHER CLASSES

Guess what? When you sign up (for the first time), they ask "Was there a particular artist or friend that introduced you to The Crafter's Box?". If you type in 'Hello Hydrangea', complete your purchase, and forward your receipt to me at info@hellohydrangea.com, I will send you an exclusive 20% coupon code for any of my other online weaving classes... so you can continue to learn, and love the craft! 

 

 

During checkout, tell them Hello Hydrangea sent you.
motionmailapp.com

FAQ:

Q: When is enrollment for your box open? A: ONLY August 10 - 20th, 2018!

Q: The Crafter's Box is subscription, so I get charged $65 every month? A: Yes! Each month they have an amazing project to ship you... but, if you're not feeling it, you can pause your account until a box catches your eye again, or cancel at any time.

Q: When will I receive my box? A: First week of September!


GUESSS WHAT!?

Exclusive to subscribers of the pibione kit, we are also offering an add-on project for only $22. You use the same loom, dowel, needle and instructions as the indigo kit... but a few extra guidelines to create a more detailed project that is perfect for a table runner, tapestry or cushion front. The add-on kit is shipped along with the original kit, if you purchase them together, so you will be ready to go with two unique projects.

hello hydrangea the crafters box

How to Price Your Woven Wall Hangings

My main focus is on helping you to create.  I don’t really enjoy the whole financial side of things and rely heavily on my husband to help me through . Some weavers enjoy the art purely as a hobby, while others are inclined to sell their pieces. Either option is fine - it just depends on what brings you joy from your work!

This question is often asked in my Facebook Group: how do I price my tapestries?  My purpose with this blog post is to give some insight into my method and some other successful methods I’ve seen people use when pricing their weaves.  Also, I have some final thoughts at the end that I think are the most important ideas to take away.

Here are 3 different methods to price out your weavings.

color choice-1.jpg

Method 1:  (Material Cost + Time x Hourly Rate) x 2.5 = Retail.

You’ll want to keep material costs simple.  Only include the cost of the materials you are going to use in the finished product.  Time needs to be counted in hours.  The hourly rate is going to be set dependent on what you want to pay yourself per hour. 

Once you have these inputs, you simply multiply your Time by your Hourly Rate and add it to your Material Cost.  This number is then multiplied by 2.5 to bring it up to retail value.  Here’s some numbers for an example.

Material Cost = $20

Time = 8 hrs

Hourly Rate = $15/hr

Retail = ($20 + (8 x 15)) x 2.5 = $350

This method typically results in high prices which are appealing, however, it is important to remember the idea of supply and demand.  At higher prices, your sales volumes will most likely be lower.  This doesn’t mean this method won’t work for you.  If you put out small volumes of weaves, and are able to offer high quality, this may be the method for you!

IMG_8960.jpg

Method 2: Fixed Bucket Pricing

This method requires the seller to determine size buckets that their weaves will fall into, then charge a fixed price for each weave inside that bucket.  Each bucket will have a size range.  For example, if a weave is between 6-10 inches in width it can be considered a small; if a weave is 10-15 inches wide it can be considered a medium; and if a weave is larger than 15 inches across it is a large. 

This example is purposefully simplified as it doesn’t include length, however, the seller would need to create adequate buckets for all of their potential sizes, then set pricing accordingly.  Pricing for each bucket can be determined through a number of different ways including the method from Method 1 above.  Another option would be to average competitor’s pricing for similarly shaped weaves.  

This method would be ideal for a high volume weaver who likes to repeat weaves or consistently weaves the same size weaves with little variation.  This method helps seller’s be consistent and it is easy to use – all you need to do is measure the finished weave and put it in its bucket.  This method helps the seller be consistent which is very valuable in attracting potential customers.

 

mtb-6750.jpg

Method 3: Cost Per Inch

This method is very simple.  It works by measuring the width of the weave in inches then multiplying by a constant cost per inch.  As an example, your set cost per inch is $12/inch and you have a weave that is 20 inches across.  The retail price is determined as follows:

Retail = 20 inches x $12/inch = $240

A good range for price per inch is between $10-$15 per inch. 

This is the method that I use.  I like that it is simple and easy to explain to a potential client.  I have my set cost per inch so that when someone asks me for a custom weave I’m able to tell them how much it would be.  It also works well for weaves that aren’t commissioned because I don’t have to think too hard to figure out a price. 

 

studio.jpg

Some final thoughts

As I mentioned at the start of this post, this isn’t my favorite part of being an artist, however, it is necessary to make some money so that you can continue your passion.  I’ve learned that no matter what method you use, the most important thing is to be consistent with your future clients and customers.  Have a method you feel comfortable using so that when people ask you for a price you can tell them quickly and then move away from price and sell them on your weave.  Help them see the value you bring to the table so they want your piece no matter the price. 

Having a simple consistent method for pricing will allow you to give them that information quickly and not dwell on it so that you can focus on helping them see the value that buying your weave will bring into their life.

 

Please comment below your thoughts and ideas so that this post can be a resource to everyone!

DIY Macrame Triangle Kits

I'm so excited to release this design of macrame triangle kits!  💕
Make the most of your creative time. I've done the leg work of testing, sourcing and compiling all of the supplies and skills you need. All that's needed from you is a desire to CREATE!

Each kit comes with all of the supplies, plus a full class, including a detailed video. All you need is the desire to create.”

If you’ve been following me for a while you know I have been teaching online weaving and macramé classes for about two years. I have thousands of students around the world and I love it, but I keep hearing the same questions: ‘where do I find supplies?’ ‘How do I find time to create?’

I understand how hard it is to make time to create when there are so many tasks to finish before the actual creating can begin. I did all of the leg room with these macramé kits. Testing designs, sourcing high quality materials, creating patterns and diagrams, making the techniques as easy as possible to learn.

A lot of people have also been asking what skill level they need? I just want to clarify ANYONE will love them. It doesn’t matter if you are beginner, intermediate or advanced crafter. These kits are designed for anyone, especially those with limited creative time. All you need is the desire to create!

Here's how they work: within minutes of the package arriving at your door you can glance through the class, turn on your video and get started. It’s like a mini class with more purpose because by the end you’ll have a beautiful piece ready for your home.

These kits are more than just craft projects. I’m passionate about sharing the creative process, which is why I’ve been working for the past few months to put all of the knowledge and materials in your hand, so that when you see the finished piece hanging in your home, it’s not just a pretty thing, it’s something You created.

triangle macrame kits